بیوگرافی

تصویر نویسنده

نورمن دویج

بیوگرافی نورمن دویج

نورمن دویج، روانپزشک، روانکاو، محقق و نویسنده کتاب های مرتبط با حوزه مغز و علوم اعصاب از جمله مغزی که خود را تغییر می دهد در کانادا متولد شد. او در سی سال گذشته از اعضای هیئت علمی دپارتمان روانپزشکی دانشگاه تورنتو، موسسه آموزش و پژوهش روانکاوی دانشگاه کلمبیا در نیویورک بوده است. نورمن دویج در حال حاضر به آموزش و سرپرستی روان تحلیل گران در تورنتو مشغول است. او دو کتاب بسیار مهم در زمینه شناخت مغز برای عموم نوشته است که هر دو جزو پرفروش ترین کتاب های عصب شناسی جهان بوده اند.

کتاب های نورمن دویج

نورمن دویج تا کنون بیش از 170 مقاله و نوشته علمی منتشر کرده است. اغلب نوشته های او به موضوعاتی نظیر نوروپلاستیسیتی ( انعطاف پذیری عصبی)، محدودیت های انسان و نتایج درمان های روان درمانی می پردازد. نورمن دویج به دلیل رویکردهای خود در زمینه انعطاف پذیری عصبی و تاکید بیش از حد بر روی آن در درمان اوتیسم مورد انتقاد شدید برخی قرار گرفته است. 

کتاب مغزی که خود را تغییر می دهد

نورمن دویج در کتاب مغزی که خود را تغییر می دهد به موضوع انعطاف پذیری عصبی (نوروپلاستیسیتی) و انقلاب شگرفی که در زمینه های عصب شناسی و علوم مرتبط با مغز به وجود آورده است می پردازد. کافیست بدانید که پیش از ظهور انعطاف پذیری عصبی، دانش عمومی بر این اساس استوار بود که مغز تغییرناپذیر است و با افزایش سن رو به زوال می رود. در چنین حالتی امکان یادگیری زبان در سنین بالا و حتی بهبودی پس از آسیب مغزی نامحتمل در نظر گرفته می شد. نورمن دویج در این کتاب سراغ پیشتازان علم نوروپلاستیسیتی رفته است و داستان هایی جالب و باورنکردنی از زندگی بیماران و افرادی روایت می کند که با تکیه بر اصول انعطاف پذیری عصبی توانسته اند تغییراتی شگرف در زندگی خود ایجاد کنند. کتاب مغزی که خود را تغییر می دهد از سوی انتشارات سایلاو و با ترجمه نازگل عزیزی منتشر شده است. نشر سایلاو، این کتاب را به عنوان یکی از کتاب های حوزه علم مدرن و روانشناسی خود روانه بازار کتاب کرده است.