بیوگرافی

تصویر نویسنده

هلن فیشر

31 می 1945

درباره نویسنده: بیوگرافی هلن فیشر

هلن فیشر، پروفسور سرشناس انسان شناسی (anthropology) و محقق برجسته رفتارهای انسانی و از اعضای هیئت علمی دپارتمان مطالعات تکاملی انسان در دانشگاه راتجرز است. او را می توان برجسته ترین محقق عصر حاضر در حوزه های مرتبط با عشق رمانتیک به شمار آورد. 

بسیاری بر این باورند که هلن فیشر متخصص بی چون و چرای عشق است، تا جایی که اکثر مقالات علمی به پژوهش های وی در زمینه عشق ارجاع داده اند. او هم چنین از تبحر خاصی در بیان نتایج پژوهش های خود در قالب کتاب برای عموم برخوردار است. اگر چه تا پیش از او بسیاری درباره عشق گفته اند و نوشته اند، اما وجه تمایز هلن فیشر در رویکرد علمی او نسبت به مقوله عشق است. او در کتاب های خود با بهره گیری از دانش زیست شناسی و شیمی توانسته است زبان عشق را رمز گشایی کند. تا کنون دو کتاب از هلن فیشر توسط انتشارات سایلاو به چاپ رسیده است.

کتاب چرا عاشق می شویم؟ 

هلن فیشر در کتاب چرا عاشق می شویم با همکاری تیمی از پژوهشگران به اسکن مغز افراد عاشق می پردازد و نتایج جالب توجه آن را با خوانندگان خود به اشتراک می گذارد. او نشان می دهد که در مغز افراد عاشق پیشه نواحی به خصوصی فعالیت بسیار زیادی از خود نشان می دهند و همین طور جریان خون در این مناطق از مغز این افراد افزایش می یابد. او نشان می دهد که مغز ما در طی میلیون ها سال تکامل برای عاشق شدن، سیم پیچی شده است. هلن فیشر در این کتاب به پرسش هایی چون عشق چیست؟ چگونه به وجود می آید؟ چرا عاشق می شویم؟ و... پاسخ می دهد. کتاب چرا عاشق می شویم با ترجمه نازگل عزیزی از سوی انتشارات سایلاو منتشر شده است.

کتاب چرا او؟ چرا عشق شخص خاصی می شویم؟

هلن فیشر در کتاب چرا او به دنبال پاسخ به این پرسش است که چرا ما عاشق فرد به خصوصی می شویم و نه دیگران. او در این کتاب نشان می دهد که زیست شناسی هر فرد و سطوح ترشح وراثتی هورمون های او تا حد زیادی شخصیت وی را تعیین می کنند. برای مثال کسانی که دوپامین بیشتری ترشح می کنند عموما ریسک پذیرتر و ماجراجوتر به شمار می آیند و ازدواجشان با افرادی که از شخصیتی محافظه کار برخوردارند، ایده جالبی به شمار نمی آید. به این ترتیب با خواندن کتاب چرا او نه تنها به پاسخ پرسش چرا او دست خواهید یافت بلکه شناخت کاملی از شخصیت خودتان نیز به دست خواهید آورد و درخواهید یافت با چه تیپ افرادی خوشبخت خواهید شد و با چه تیپ های شخصیتی هرگز آبتان در یک جوب نخواهد رفت. کتاب چرا او با ترجمه صدیقه فرهادی از سوی انتشارات سایلاو منتشر شده است.